Bezúdržbový vykurovací systém
Spomedzi najväčších predností plynového vykurovania v rodinnom dome sa na prvom mieste najčastejšie uvádza pohodlie. Tento systém je takmer bezúdržbový, čo v porovnaní s kotlom na tuhé palivo ako je napríklad drevo alebo uhlie, ktoré treba niekde skladovať, má naozaj veľký význam. Prevádzkovanie takého zariadenia si vyžaduje pozornosť a čas. S plynovým kotlom je to inak – všetko je automatizované. Užívateľ musí iba nastaviť požadovanú teplotu.
Je plynové kúrenie ekonomicky výhodné?
Pri prehodnocovaní kladov vykurovania uhlím alebo drevom sa v mnohých prípadoch do popredia dostáva otázka nákladov. Uhlie sa možno javí ako lacnejšie než zemný plyn, avšak je to tak iba z pohľadu jednotkovej ceny. Ak chceme dosiahnuť výhrevnosť na rovnakej úrovni ako moderné vysokoúčinné plynové kotly, musíme spáliť oveľa viac tuhého paliva. V kondenzačných kotloch je účinnosť nad 100 percent, kým tento ukazovateľ v prípade zásypových kotlov na uhlie nepresahuje 30 percent. Tieto čísla jednoznačne ukazujú, ktoré riešenie je úspornejšie.
Problém skladovania tuhého paliva
Niet pochýb, že plynové kotly si nevyžadujú ani kotolňu, ani miesto na skladovanie kuriva, pokiaľ dom možno napojiť na plynovú sieť. Ak takú možnosť nemáme, ešte vždy môžeme mať plynové kúrenie. V takom prípade sa využíva kvapalný plyn. Na skladovanie sú určené podzemné alebo pozemné zásobníky, ktoré si môžeme buď prenajať alebo kúpiť. Plynové kotly sú dnes upravené tak, aby boli vhodné na spaľovanie zemného plynu i kvapalného plynu. Preto ich možno využívať v obidvoch prípadoch bez toho, aby sme museli vymieňať celé vykurovacie zariadenie.
Otázka ekológie
Ďalšou výhodou využívania v rodinnom dome kotlov na plyn namiesto uhlia je to, že uvoľňujú rozhodne menšie množstvo škodlivín do ovzdušia. Podľa výpočtov odborníkov vykurovacie systémy na zemný alebo tekutý plyn emitujú o polovicu menej oxidu uhličitého v porovnaní s kotlami na uhlie. Ich používanie má menší vplyv na životné prostredie. Plynové pece znamenajú menšie množstvo škodlivín uvoľňovaných do ovzdušia, medzi ktoré patria oxidy dusíka, prachové častice a oxid siričitý. Okrem toho spaľovaním plynu nevznikajú nehorľavé vedľajšie produkty, ktoré sa musia zlikvidovať vhodným spôsobom.